Cupa României | FC Botoşani, eliminare cu scandal: „Ne-a măcelărit un sălbatic!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 25 septembrie 2018, ora 19:24,
fc botosani iftime, enache, anton

FC Voluntari a fost prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei României. În 16-imi, echipa de la marginea Bucureştiului a învins FC Botoşani cu 2-1. Oaspeţii au avut doi jucători eliminaţi, iar finanţatorul Valeriu Iftime a criticat în termeni duri arbitrajul.

Piftor şi Miron au fost jucătorii eliminaţi de arbitrul bucureştean Andrei Antonie într-un interval de două minute (52′ şi 54′), ambii pentru cumul de cartonaşe galbene. FC Botoşani reuşise să reducă din diferenţă după ce gazdele au condus cu 2-0 la pauză.

„Pentru prima repriză trebuie criticați rău pentru că au fost penibili. Fricoși, prost organizați. Habar nu am cum a făcut Costel echipa cu Golofca vârf de atac. A doua repriză am început bine și a venit nenorocirea asta de arbitru. Nu poți să faci asemenea masacru. Măcel de arbitraj. Nu că e voit. Un prost, un speriat. Dacă pierdeam 11 la 11 îi dădeam afară pe toți, schimbam și antrenorul. În repriza a doua am intrat în joc și îmi dă doi oameni afară de pomană. Incredibil. Ne-a măcelărit un sălbatic de arbitru. Nu mai poți să ai niciun fel de intervenții.  Nu am cum să critic echipa. Parcă suntem blestemați”, a declarat Iftime pentru realitateadebotosani.net.

Cele două echipe se vor reîntâlni sâmbătă, în etapa a 10-a din Liga 1.