Cum explică Mirel Rădoi cele trei schimbări efectuate la pauza meciului cu Islanda: „Nu au făcut asta!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 octombrie 2020, ora 09:09,
Mirel-Rădoi-naționala-româniei

Mirel Rădoi a decis să schimbe tot compartimentul ofensiv la pauza meciului cu Islanda. Trimiși pe teren din primul minut, Alex Mitriță, Denis Alibec și Ciprian Deac au fost nevoiți să rămână pe bancă după o primă repriză în care nu s-au văzut prea mult.

Locul celor trei oameni din ofensivă a fost luat la pauza meciului de Ianis Hagi, George Pușcaș și Gabriel Iancu.

Rădoi a explicat că a făcut această modificare, deoarece a încercat să aducă un suflu nou echipei în partea secundă și le-a reproșat celor trei fotbaliști că nu au câștigat baloane și nu s-au mișcat suficient de bine pe teren.

„Trebuia să aducem o schimbare la pauză. Cei trei din față n-au câștigat baloane, n-au fost dinamici. N-au avut soluții, n-au intrat între linii. Probabil chiar echipa îmi reproșez, apoi am jucat mult mai bine. Jucătorii n-au avut nicio vină, n-am reușit să-i capacităm. Alibec a fost în regulă, nu ne-a spus nimic. A făcut toată încălzirea, nu știu de unde a apărut această informație.

Nu e rușinos că n-am putut să șutăm la poartă. Este rușinos că n-am reușit să ne calificăm. Dacă trăgeam mai mult, nu ne garanta nimeni că reușeam mai mult. Știam care sunt punctele lor forte, nu am reușit să mobilizăm jucătorii. Poate și lipsa meciurilor cu miză a fost o problemă. E prea puțin pentru o echipă ca să joace în finala play-off-ului pentru Euro”, a spus Mirel Rădoi la finalul meciului cu Islanda.

Naționala României a fost învinsă, joi, la Reykjavik, cu scorul de 2-1 (2-0), de Islanda, în semifinalele play-off-ului de calificare la Campionatul European din 2021.