Cum am pierdut meciul cu Rusia. Concluzia lui Ambros Martin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 decembrie 2018, ora 08:42,
ambros-martin

România a pierdut semifinala cu Rusia, 22-28, și va juca finala mică a Euro 2018 cu Olanda.

Fără Cristina Neagu, tricolorelor le-a fost greu să le țină piept campioanelor olimpice. După o primă repriză echilibrată, apărarea României s-a destrămat.

Selecționerul Ambros Martin a concluzionat că tricolorele au fost depășite clar la duelurile unu la unu, remarcându-le pe Sen şi Vyakhireva, din echipa Rusiei.

„Le-am spus fetelor că trebuie mai multă atenţie în defensivă, că ne trebuie mai multă încredere. Noi am făcut o treabă bună la început, dar nu ne-am descurcat individual, în duelurile 1 la 1. Nu am simţit bine spaţiile, nu am reuşit să le ţinem piept lui Sen şi Vyakhirevei. Ştiam cum joacă Rusia, cred că e greu să baţi Rusia când iei 20 de goluri, dar ne-am luptat, am jucat mai bine pe atac, unde am avut mai multă încredere.

Ele au rupt meciul în debutul reprizei a doua, când au dat trei goluri. Când eşti cu un om în minus, apare şi acea cădere. Poate era altceva cu Neagu în teren, dar asta nu e o scuză, trebuie să jucăm şi fără ea. Fetele au arătat spirit, nimeni nu le poate reproşa nimic, trebuie să fim mulţumiţi de ele”, a declarat spaniolul.

România joacă finala mică împotriva Olandei, duminică, de la ora 15.00.

DETALII AICI: VIDEO | ROMÂNIA și-a aflat adversara din finala mică de la Euro. Avem șansa REVANȘEI