OPINIE | Rădoi în montagne russes

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 martie 2021, ora 19:08,
radoi austria

Naţionala a deschis campania de calificare la Mondialul din Qatar cu o victorie după un meci plin de emoţii cu Macedonia de Nord! Tricolorii lui Rădoi nu au reuşit să gestioneze un avantaj de două goluri şi au tremurat în final.

Vindecat la timp după infecţia cu Covid-19, Rădoi a ajuns la vestiar înaintea meciului de pe Arena Naţională. „Nu puteam să ratez victoria asta!” – a fost mesajul plin de siguranţă pe care Rădoi l-a transmis după ce şi-a surprins jucătorii.

În teren, tricolorii au arătat în faţa unui adversar decent toate calităţile, dar şi slăbiciunile unei echipe care visează la Mondial. Pandev şi ai lui puteau să înscrie de două ori înainte ca Tănase să deschidă scorul. Macedonia de Nord a terminat meciul cu mai multe pase reuşite şi cu o posesie egală.

Însă senzaţia de roller-coaster a venit abia în final şi este „meritul” aproape total al lui Rădoi. După intrarea rapidă din prima repriză a lui Mihăilă, mutare forţată de accidentarea lui Coman şi lăudată ca fiind una inspirată la final, Rădoi a mai făcut patru schimbări în repriza a doua, la 2-0.

Au intrat Puşcaş, Maxim, Ianis Hagi şi Bicfalvi. Toate schimbări post pe post şi nicio intenţie de a conserva un rezultat favorabil. Cele două goluri primite în mai puţin de două minute au fost ca un glonţ trecut razant pe lângă tâmpla naţionalei. Doar reuşita lui Hagi a salvat o campanie care putea fi compromisă de la primul meci.

Naţionala lui Rădoi punctează la impresia artistică, dar, la fel ca şi până acum, este incapabilă să gestioneze un rezultat favorabil. La fel ca în meciul cu Irlanda de Nord sau ca la victoria din Austria, periclitată în final deşi România avea un om în plus, finalurile de meci sunt interzise cardiacilor. Cu o apărare care a permis Macedoniei de Nord să aibă cinci sau şase ocazii importante de gol şi să înscrie de două ori, roller-coaster-ul lui Rădoi riscă să sară de pe şine la impactul cu panzerele germane.

CITEŞTE ŞI: Mirel Rădoi, după România – Macedonia de Nord, scor 3-2: ,,A fost un thriller! Ne-a trecut un glonţ pe la cap”

Victoria rămâne însă victorie, şi, la cât de puţine au fost în ultima vreme, merită salutată. La fel cum merită apreciate evoluţiile oamenilor de atac ai tricolorilor. Qatarul rămâne însă departe.

germaniamacedonia de nordcupa mondialaechipa nationalapreliminariimirel rădoiromaniaopinie