Cu ea se va duela Simona Halep pentru un loc în finala turneului de la Stuttgart!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 08:49,
Simona Halep Stuttgart 11

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Stuttgart, după ce a învins-o în sferturi pe rusoaica Ekaterina Alexandrova.

Numărul 3 WTA a câştigat meciul din sferturile turneului german scurt, în două seturi, cu scorul de 6-1, 6-4, la capătul unei întâlniri care a durat doar o oră şi 9 minute.

Sursa foto: Profimedia Images

Calificată pentru a treia oară în semifinale la turneul de la Stuttgart, Simona Halep se va duela cu Aryna Sabalenka (22 ani) pentru accederea în ultimul act al competiției pe zgură.

Jucătoarea din Belarus s-a calificat în careul de ași după un meci dramatic în fața estoniencei Annet Kontaveit (25 ani), scor 7-5, 4-6, 6-1. Sabalenka a câștigat cu emoții primul set, 7-5, iar Kontaveit și-a adjudecat setul secund, cu 6-4, după ce Sabalenka a salvat patru mingi de set. În runda decisivă, jucătoarea de 22 ani s-a desprins și a triumfat cu 6-1.

Meciul dintre Simona Halep și Aryna Sabalenka va avea loc sâmbătă, de la ora 19:30. Românca va încerca să ajungă pentru prima dată în finala competiției de la Stuttgart.