Cu cât a fost notat Nicușor Stanciu pentru prestația de pe terenul lui Arsenal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 aprilie 2021, ora 09:15,
Arsenal v Slavia Prague, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Emirates Stadium, London, UK – 08 Apr 2021

În prima manșă a sferturilor de finală din Europa League, echipa lui Nicușor Stanciu, Slavia Praga, a reușit un rezultat mare cu Arsenal, pe Emirates Stadium.

Cehii au remizat în deplasare, scor 1-1, cu Arsenal Londra. Nicolae Stanciu a fost titular la oaspeți și a evoluat până în minutul 84. Gazdele au marcat prin Pepe, în minutul 86, dar Slavia a egalat în minutul 90+4, prin Holes.

Sursa foto: Profimedia Images

În urma prestației pe care a avut-o la Londra, cei de la whoscored.com i-au oferit lui Nicușor Stanciu a treia cea mai mare notă dintre jucătorii de la Slavia Praga. Mijlocașul a primt nota 6,4. Jurnaliștii au apreciat efortul fantastic depus de jucătorul român în toate zonele terenului și procentajul de 90 la sută al paselor reușite.

Jucătorii care au fost mai bine punctați decât internaționalul român au fost Holes, cel care a marcat golul egalizator, nota 7,3, și fundașul stânga Boril, care a primit nota 6,6.

Meciul retur dintre Slavia Praga și Arsenal se joacă joi, pe 15 aprilie, pe stadionul cehilor din Praga.