CS U Craiova, de nerecunoscut la Giurgiu. Prima victorie în play-off pentru Astra

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 23 aprilie 2018, ora 22:58,
Takayuki
Takayuki

Surpriză la Giurgiu! Astra învinge CS U Craiova cu 1-0 și obține prima victorie în play-off-ul Ligii 1 abia în etapa a 6-a.

Japonezul Takayuki Seto a reușit un gol frumos în minutul 79, profitând și de naivitatea apărării adverse. Mijlocașul formației giurgiuvene a primit mingea la 17 metri, în zonă centrală, și l-a surprins pe portar cu o execuție ușor lobată cu piciorul stâng.

Oltenii au expediat un singur șut pe spațiul porții adverse pe toată durata partidei. Craiova a marcat în minutul 31, dar reușita lui Bancu a fost anulată corect pentru ofsaid.

CS U Craiova venea după un succes răsunător în manșa tur a semifinalelor Cupei României, 5-1 cu FC Botoşani, pe arena „Ion Oblemenco”.

De cealaltă parte, Astra Giurgiu era fără victorie de cinci meciuri (patru înfrângeri și un egal).

Astra: Iliev – Stan, Bejan, Polczak, Radunovici – Mrzljak, Erico da Silva, T. Seto – S. Balaure (Butean 67′), F. Matei (Biceanu 84′), Abang (Vera 89′). Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

Craiova: L. Popescu – Screciu, Kelici, Tiago Ferreira – Briceag (Dimitrov 46′), A. Santos, Mateiu, Bancu – Bărbuţ (Mitriţă 46′), Băluţă, Burlacu (Zlatinski 70′). Antrenor: Devis Mangia.

În urma acestui rezultat, CS U Craiova iese din lupta pentru titlu, fiind la opt puncte de liderul clasamentului, FCSB, cu patru runde rămase de disputat.