CSM s-a dus în vacanță la Metz, dar s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 15 aprilie 2018, ora 19:32,
CSM Metz
CSM Metz

După 34-21 la București, CSM s-a dus în vacanță la Metz, iar acest lucru putea să coste scump campioana României, care a pierdut la 7 goluri diferență (20-27).

Metz a forțat o revenire incredibilă în returul din sferturile Ligii Campionilor, iar după o primă parte echilibrată, CSM a fost condusă cu 5 goluri la pauză, 9-14.

Metz a avut 9 goluri avantaj

Lucrurile s-au complicat și mai mult pentru CSM în repriza secundă, când Metz a avut inclusiv 9 goluri avantaj (19-10, minutul 39) și s-a apropiat periculos de formația preluată recent de Per Johansson.

Cristina Neagu a jucat însă excelent pe finalul meciului, a marcat goluri extrem de importante, iar CSM a avut un final de emoții. Metz s-a impus în final cu 27-20, dovedind că este o forță pe teren propriu, iar CSM se califică în Final Four-ul de la Budapesta.

Neagu, cea mai bună

Pentru CSM, care a câștigat Liga Campionilor în 2016, au marcat Neagu 8 goluri, Gullden 7, Niombla 2, Mehmedovic 1, Kurtovici 1, Frafjord 1, iar de la Metz s-au remarcat Houette 7 şi Smits 6.

Știm toate echipele din Final Four

În Final Four au mai ajuns Rostov (Rusia), Vardar (Macedonia) și Gyor (Ungaria).