CSM București, învinsă de Gyor în Final Four. „Tigroaicele” vor juca finala mică

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 12 mai 2018, ora 17:51,
csm-bucuresti

CSM București a ratat calificarea în finala Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă sâmbătă de Gyor, cu scorul de 26-20, în prima semifinală a Final Four-ului de la Budapesta.

„Tigroaicele” au fost conduse cu 3-0 și au marcat primul gol abia după după 10 minute și 30 de secunde, prin Cristina Neagu. La pauză, Gyor avea un avantaj de două goluri, 12-10.
Repriza secundă a fost începută mai bine de CSM București, care a reușit să egaleze, 16-16 în minutul 41. Până la acesl moment, Gyor marcase doar patru goluri, față de cele șase ale CSM-ului.

Din păcate, a urmat o perioadă mai puțin fastă a elevelor lui Per Johansson, care nu au mai marcat timp de 11 minute, iar în minutul 53, scorul era de 21-17 pentru Gyor. Cu patru minute înainte de final, Gyor avea avantaj de șase goluri, scor 24-18.

Marcatoare CSM București: Neagu (6 goluri), Kurtovici (4), Manea (4), Mehmedovici (3), Gullden (1), Curea (1), Jorgensen (1).
Marcatoare Gyor: Groot (7), Oftedal (5), Gorbicz (5), Amorim (4), Bodi (2), Broch (2), Althaus (1).

Duminică, de la ora 16.15 , CSM București va juca pentru medaliile de bronz cu învingătoarea dintre Rostov-Don și Vardar Skopje, meci arbitrat de româncele Diana-Carmen Florescu și Anamaria Stoia.