CSM București a ratat calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin. Româncele mai aveau nevoie de un gol

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 11 aprilie 2021, ora 18:35,
CSM BUCUREȘTI

CSM București a fost învinsă de ȚSKA Moscova, scor 24-19, și a ratat calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin. În tur CSM București s-a impus cu 32-27.

La general scorul a fost 51-51, dar rusoaicele au marcat mai multe goluri în deplasare. Astfel, ŢSKA va evolua la Turneul Final Four.

Vicecampioana României a condus de mai multe ori. Prim repriză  fost echilibrată, gazdele conducând cu 12-11. Rusoaicele s-au distanțat la opt goluri (22-14), iar româncele au redus din diferență (23-19), dar au luat gol și nu au reușit să marcheze la ultima fază, prin Cristina Neagu.

Celelalte 3 echipe din Final 4: Brest Bretagne (34-24 și 26-26 cu Metz), Gyor (30-19 și 24-21 cu Buducnost) și Kristiansand (34-27, 23-23 cu Rostov).

Semifinalele Final Four-ului se vor juca la Budapesta, pe 29 mai. Marea finală e programată pe 30 mai.Deţinătoarea trofeului este Gyor ETO.

Adrian Vasile. Foto: Profimedia