Cristiano Ronaldo revigorează fotbalul italian! Record fabulos stabilit de portughez

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat luni, 28 ianuarie 2019, ora 13:47,
Cristiano-Ronaldo

Starul portughez a marcat golul victorei pentru Juventus în deplasarea de la Lazio și a stabilit un nou record.

Juventus s-a deplasat la Roma pentru meciul împotriva celor de la Lazio, iar Cristiano Ronaldo a mai stabilit un record. Torinezii erau marii favoriții ai acestei întalniri, însă au început partida anost, nevând nici măcar un șut pe poartă până la finalul primei părți.

În minutul 59, Emre Can a trimis balonul în proprie poartă, Lazio preluând conducerea. Masimiilano Allegri a forțat trimițându-l în teren pe Cancelo care, doar după 4 minute de la intrarea pe teren, a izbutit să marcheze.

Cu doar 3 minute înainte de final, Juventus a obținut o lovitură de la 11 metri, iar specialistul Cristiano Ronaldo a transformat-o punând cele 3 puncte în contul torinezilor și reușind să stabilească un nou record. Este primul jucător din era fotbalului modern care a reușit să marcheze în 8 deplasări consecutive în campionatul italian.

Cristiano Ronaldo s-a adaptat foarte bine în Italia, iar numai după 21 de etape reușește să stabilească un nou record în Serie A. Totul a început cu deplasarea de pe terenul lui Frosinone din 23 septembrie 2018, după care a continuat seria excepțională, reușind să marcheze consecutiv în deplasările de la Udinese, Empoli, AC Milan, Fiorentina, Torino, Atalanta și acum Lazio.

Cristiano Ronaldo este cotat la 100 de milioane de euro conform transfermarkt.com