Cristiano Ronaldo, omul-trofeu! Performanța reușită de către portughez

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 10 iunie 2019, ora 08:24,
Cristiano-Ronaldo

Naționala Portugaliei a câștigat aseară cel de-al doilea trofeu din istorie, Liga Națiunilor. Căpitanul Cristiano Ronaldo a ajuns la 29 de trofee în carieră și a primit titlul de golgheter al noii competiții UEFA.

Portugalia a învins Olanda cu 1-0 pe stadionul ‘Dragao’ din Porto. Goncalo Guedes a înscris în minutul 60.

Olanda a jucat foarte slab și a trimis un singur șut pe poartă pe durata celor 90 de minute.

Portugalia, campioana europeană en titre, a sărbătorit alături de fani câștigarea Ligii Națiunilor.

Portugalia a câștigat două dintre ultimele patru turnee la care a participat (după EURO 2016).

Cristiano Ronaldo (34 de ani) a scris din nou istorie pentru Portugalia. Liderul de selecții și golgheterul all-time al lusitanilor a primit titlul de cel mai bun marcator în faza finală a Ligii Națiunilor.

Cristiano Ronaldo a fost ales și în cea mai bună echipă a Ligii Națiunilor.

Cristiano Ronaldo este primul fotbalist din istorie care câștigă 10 trofee UEFA: 5 Ligi ale Campionilor, 3 Supercupe ale Europei, EURO 2016, Liga Națiunilor.

Atacantul lui Juventus Torino a avut un sezon magnific. A câștigat Serie A și Supercupa Italiei și a reușit 31 de goluri și 11 pase decisive.