Cristiano Ronaldo e de neoprit în Arabia Saudită. Ce performanțe a reușit

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat vineri, 10 mai 2024, ora 09:46,
Cristiano Ronaldo

Al-Nassr a câștigat spectaculos duelul din deplasare cu Al-Okhdood, scor 3-2, în etapa a 31-a din Saudi Pro League. Brozovic a deschis scorul rapid, în minutul 7. După un sfert de oră de la startul meciului, Cristiano Ronaldo și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Starul naționalei Portugaliei a înscris din pasa lui Al Hassan și a ajuns la 6 goluri marcate în decurs de doar 9 zile. De asemenea, Cristiano Ronaldo a bifat cel de-al 53-lea gol în tot atâtea meciuri în actuala stagiune.

Totodată, Cristiano Ronaldo a reușit alte 14 pase decisive. În vârstă de 39 de ani, Ronaldo îi ține în spate pe Kylian Mbappe (49 de goluri) și Harry Kane (48 de goluri). Fostul atacant de la Manchester United, Real Madrid sau Juventus a marcat 33 de goluri în campionat.

Florin Tănase a început pe banca de rezerve meciul cu Al-Nassr din Arabia Saudită. A fost al treilea meci consecutiv în care internaționalul român nu este titular. În precedentele două partide, Florin Tănase a fost rezervă neutilizată.