Cristi Manea acuză arbitrajul! „Am un gol în stomac! Puteam să ajungem în finală”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 iunie 2019, ora 20:35,
manea
manea

România a ratat în mod dramatic o calificare istorică în finala Euro 2019! În minutul 90 al confruntării cu Germania, scorul era 2-2, dar ‘tricolorii’ au primit două goluri din lovituri libere. Fundașul Cristi Manea a recunoscut că jucătorii au cedat din punct de vedere fizic pe final, dar consideră că nemții au fost ajutați de arbitri.

La Bologna, pe o căldură insuportabilă, Amiri a deschis scorul în minutul 21.

Germania – România: 1-0, în minutul 21

Publicată de TVR1 pe Joi, 27 iunie 2019

George Pușcaș a egalat din penalty în minutul 26.

Germania – România: 1-1, în minutul 26

În minutul 44, George Pușcaș a adus România în avantaj.

Germania – România: 1-2, în minutul 44

GOOOOOOOOL! Tricolorii preiau conducerea în minutul 44https://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1 #HaiRomânia!

Repriza a doua a fost dominată categoric de către Germania, care și-a creat 17 ocazii de gol. Dubla lui Waldschmidt (51′ – penalty, 90′) și golul lui Amiri din minutul 90+4 au stabilit scorul final.

Germania – România: 2-2, în minutul 51

Germanii readuc egalitatea pe tabela de marcaj: 2-2, în minutul 51https://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1 #HaiRomânia!

Germania – România: 3-2, în minutul 90

Din păcate, germanii preiau conducerea: 3-2, în minutul 90https://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1 #HaiRomânia!

Suntem foarte supărați pentru acest rezultat. Eu cred că puteam să obținem un rezultat mai bun. Am dat totul pe teren. Cred că a fost fault la Băluță, iar penalty-ul lui Ianis cred că a fost în afara careului. Dar asta este, sper că am făcut câțiva români fericiți. Îmi vor aminti cu mare plăcere acest turneu, pentru că este de neuitat. Nimeni nu ne dădea nicio șansă să ajungem în semifinale. Dar am un gol în stomac, pentru că cred că puteam să ajungem în finală. Asta e, trebuie să ținem capul sus și să mergem mai departe.

Nu sunt adeptul să găsesc scuze… că a fost cald, că au avut o zi liberă în plus… asta este! Și noi, și ei am jucat pe aceeași temperatură. Trebuia să câștigăm meciul acesta. S-a simțit și oboseală, mai ales că eu am jucat toate minutele. Dar sunt mândru și pot să-mi privesc colegii și antrenorul în ochi, am făcut tot ce a depins de noi„, a spus Cristi Manea la TVR 1.

echipa nationalaromaniaeuro 2019semifinalearbitrajtineretgermaniacampionatul europeanmaneacristi manea