Craiova poate spera din nou la titlu! Sorin Cârţu: ,,Suntem cea mai în formă echipă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 06 aprilie 2021, ora 18:48,
Sorin Cârțu
Sorin Cârțu

FCSB şi Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, în capul de afiş al etapei a 29-a a Ligii 1, jucat la Giurgiu.

Cei de la Universitatea Craiova au ratat un penalty prin Cicâldău, în minutul 62, iar FCSB a avut primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 85, prin Florin Tănase.

Sorin Cârţu, oficialul Craiovei, este de părere că echipa din Bănie merita să învingă în meciul contar celor de la FCSB. Mai mult, fostul fotbalist şi antrenor spune că echipa antrenată de grecul Ouzounidis este cea mai în forma din Liga 1 în acest moment.

,,La momentul ăsta, cred că suntem echipa cea mai în formă. Arătăm bine și ne merităm rezultatele pe care le facem. Din partida cu FCSB meritam mai mult. Mi se pare că avem un joc mai organizat, mai combinativ în fața careului de 16 metri, să jucăm mai pe poartă, mai vertical.

Am evitat pasele în spate sau laterale. Mie mi-a plăcut. Și dacă băteam cu 1-0 puteam să fim nemulțumiți la ceea ce au arătat echipele pe teren. Ei de câte ori ne-au prins ne-au cam ars. Așa trebuie să fi făcut și noi. A fost și mult ghinion.”, a declarat Sorin Cârţu, pentru Digisport.

În urma rezultatului meciului de duminică, FCSB rămâne în continuare lider în Liga 1, cu 64 de puncte acumulate în urma celor 29 de meciuri disputate până acum.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova se află în continuare pe locul 3 în Liga 1, cu 57 de puncte adunate în cele 29 de partide jucate în campionat.

Citeşte şi FOTO | FCSB și Craiova s-au încurcat reciproc! “Roș-albaștrii”, pas greșit înainte de play-off