FC ,,U” Craiova, din ce în ce mai aproape de Liga 1! Victorie importantă cu Metaloglobus în lupta la promovare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 24 noiembrie 2020, ora 19:57,
fcu craiova
fcu craiova

FC Universitatea Craiova 1948 s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Metaloglobus, scor 1-0, în etapa a 14-a din Liga a 2-a.

Golul echipei Craiovene a fost marcat în minutul 4 de golgheterul Bălan.

Prima repriză a partidei nu a fost chiar atât de spectaculoasă. În afară de golul marcat de gazde, doar cartonaşul galben al lui Ovidiu Herea a mai adus ceva în plus.

Repriza a doua a meciului a fost una foarte strânsă, oaspeţii căutând egalarea, iar gazdele au încercat să ţină de rezultat şi să nu dea şanse adversarului.

Meciul s-a încheiat cu o ratare uriaşă a celor de la Craiova, când atacantul gazdelor a încercat să intre cu mingea în poartă, dar a fost derutat de adversari.

Echipa antrenată de Vasilică s-a distanţat în fruntea clasamentului din Liga a doua în urma acestui rezultat. Oltenii au acumulat 27 de puncte şi au lăsat-o pe adversara de azi la cinci puncte distanţă.

Craiova nu mai câştigase de patru etape în Liga a 2-a, unde obţinuse în ultimele etape 4 rezultate de egalitate. FC U Craiova rămâne în continuare principala candidată pentru promovarea în Liga 1.