VIDEO | Craiova învinge Astra în prima etapă din play-off! Penalty neacordat pentru oaspeți

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 10 martie 2019, ora 22:34,
Craiova fani

Universitatea Craiova începe cu dreptul playoff-ul, după victoria cu scorul de 1-0 în fața Astrei. Oltenii au pus capăt seriei de 10 meciuri fără înfrângere a echipei lui Costel Enache și au răzbunat eșecul din ultima etapă a sezonului regulat (1-2). Astra a avut un penalty neacordat în repriza secundă.

Craiova și Astra au oferit un joc bun, cu ritm intens și destule faze frumoase. Universitatea a deschis scorul în minutul 18. Faza a pornit de la o greșeală a lui Butean, mingea a fost recuperată de Mihăilă, Lazar nu a reușit să agațe centrarea, iar Koljic a înscris fără emoții.

VEZI GOLUL LUI KOLJIC

Tot Koljic a fost aproape de 2-0, în minutul 58. Atacantul Craiovei a fost aproape să devieze decisiv o minge trimisă cu capul, spre poarta lui Lazar, de Kelic.

În tot acest timp, Astra, fără Alibec, accidentat, a oferit o replică solidă, echipa lui Costel Enache având multe momente de fotbal adevărat.

Arbitrul Istvan Kovacs a greșit decisiv. Trebuia să dea penalty pentru Astra la un henț comis de Bancu.

Echipa din Giurgiu a ratat cea mai mare ocazie în minutul 71, când Balaure a reluat moale, din prima, direct în brațele lui Pigliacelli, după o lovitură liberă executată rapid, care a pus pe picior greșit toată apărarea Craiovei.

Misiunea oltenilor a devenit mai ușoară pe final. În minutul 79, Radunovic l-a faultat pe Bărbuț în postură de ultim apărător și a fost eliminat direct.

S-a terminat 1-0, iar Craiova speră în continuare la titlu.

Universitatea Craiova – Astra 1-0 (1-0)

Marcator: Koljic (18)

Craiova: Pigliacelli – Martic (45+1 Dimitrov), Kelic, T. Ferreira, Bancu- Cicâldău, Mateiu – Bărbuț, Mihăilă (82 Bic), Drăghici – Koljic (70 Fortes). Antrenor: Devis Mangia

Astra: Lazar – Butean, Cestor, Bejan, Radunovic – Begue (46 Roșu), Mrzljak, Romario, V. Gheorghe – Zoua, Llullaku (62 Balaure). Antrenor: Costel Enache