Craiova câștigă cu Hermannstadt și așteaptă derby-ul cu FCSB!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 februarie 2019, ora 15:57,
hermannstadt craiova

Universitatea Craiova s-a impus cu 1-0 în partida cu Hermannstadt și a trecut peste FCSB în clasament! Cele două echipe se vor întâlni chiar etapa viitoare. Echipa lui Mangia este acum pe locul al doilea, la 2 puncte de CFR.

Craiova a încebut bine meciul de la Pitești. Hotărâți să se apropie de FCSB în clasament, fotbaliștii antrenați de Devis Mangia au mizat pe atac încă din derbutul partidei cu Hermannstadt.

Cristea, Koljic și Mateiu s-au fost, pe rând, la finalizare, în primele 20 de minute, dar niciunul nu a reușit să-l învingă pe Căbuz.

Sibienii nu au fost pradă ușoară. De fapt, Hermanstadt și-a trecut în cont mari ocazii.

Întâi, Lendric, singur la 6 metri, a trimis cu capul, dar Pigliacelli a avut reflex de portar mare, reușind să rețină chiar pe linia porții.

Apoi Blănaru, intrat în locul lui Lendric, a avut aceeași soartă, ratând, de două ori, deschiderea scorului. A dioua oară, a trimis cu capul, în bara laterală.

Până la urmă, oltenii au înscris primul și singurul gol al partidei. În minutul 67, Nuno Rocha a preluat la marginea cerului mic și l-a învins pe Căbuz, după o centrare de pe dreapta, la care mingea a fost retrimisă cu capul de Koljic.

VEZI AICI FAZA GOLULUI

Craiova are meci direct cu FCSB, etapa viitoare, duminică, de la ora 20.00. Echipa lui Devis Mangia trece, deocamdată, peste FCSB, dar roș-albaștrii mai au un meci de disputat până la derby, cel de lunea aceasta, cu Chiajna, în deplasare.

De asemenea, Universitatea s-a apropiat la două puncte de CFR Cluj. La fel ca FCSB, campioana are un meci mai puțin disputat. CFR joacă tot astăzi, de la ora 20.00, acasă, cu Astra.

FC Hermnanstadt: Căbuz – Mățel (59 Jazvic), Mijuskovic, Dandea, I.Stoica, Tătar – Petrescu, Moreira (70 Popovici), L.Dumitru – Lendric (54 Blănaru), Tsoumou
Rezerve: Niga, Pamfile, Dâlbea, Sg. Popovici, Offenbacher, Blănaru, Jazvic
Antrenor: Vasile Miriuță

CSU Craiova: Pigliacelli – Martic, Tiago Ferreira, Kelic, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, An. Cristea (77 Colli), Mihăilă (62 N. Rocha) – Koljic
Rezerve: Popescu, Donkor, Briceag, Fedele, Rocha, Colli, Fortes
Antrenor: Devis Mangia

Arbitri: Radu Petrescu – Radu Ghinguleasc, Alexandru Cerei