CS Universitatea Craiova a învins-o pe Viitorul Pandurii Tg. Jiu și e cu un pas în finala Cupei României

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 14 aprilie 2021, ora 20:50,
Craiova
Craiova

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Viitorul Pandurii Târgu Jiu, scor 3-0, într-un meci disputat miercuri seară, pe stadionul Ion Oblemenco, în prima manșă a semifinalelor Cupei României.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 9. Ovidiu Bic a marcat după un corner executat de Dan Nistor.

La două minute după pauză, Tudorie a fructificat o centrare venită din partea lui Camara și a dus scorul la 2-0.

Fedele a închis tabela în minutul 85.

Astfel, Craiova a învins-o pe Viitorul Pandurii cu 3-0 și este la un pas de finala Cupei României.

Marți, tot în turul semifinalelor, Astra a învins-o pe Dinamo cu 1-0. Meciurile din manșa secundă vor avea loc în perioada 11-13 mai.

Au evoluat următoarele echipe:

CSU Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Bălaşa, Bancu – Nistor (Fedele ’71), Bic – Cîmpanu (Vlădoiu ’88) Cicâldău (Capăţână ’88), Baiaram (Camara ’46) – Koljici (Tudorie ’46). Antrenor Marinos Ouzounidis;

Viitorul Pandurii: Bodea – Buleică (Ciul ’56), Baican, Misarăş, Dragu – Mitrică (Buţurcă ’81), Ţegle (Buia ’81), Cioiu, Prejmerean (Chiorean ’56), Paraschiv (Bădăuţă ’56) – Gîrbiţă. Antrenor Cristian Lupuţ.

Cartonaşe galbene: Cicâldău ’58 / Misarăş ’70.

Arbitri: Andrei Chivulete – Andrei Constantinescu şi Adrian Vornicu – Sorin Costreie;

Observatori: Cornel Sorescu şi Vlad Căluşer.