Craiova a dat 5 goluri cu Botoșani și e la un pas de finala Cupei. Seara magică pentru Băluță

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 19 aprilie 2018, ora 22:59,
Craiova Botosani

CS U Craiova se poate gândi la finala Cupei României! Oltenii au făcut spectacol cu Botoșani, în prima manșă a semifinalei, reușind să se impună clar în Bănie, scor 5-1.

Titularizat de italianul Mangia după ce fusese trecut pe linie moartă, Băluță a demonstrat de ce este în stare și a avut o seară excelentă. El marcat pentru 1-0 (minutul 12) dintr-o pasă senzațională a lui Gustavo, care era căzut pe gazon.

De neoprit, Băluță a făcut 2-0 după 30 de minute, printr-un șut cu stângul, din careu. Apoi, a venit și golul serii în Bănie! Acsinte a redus din diferență cu o scăriță de mare efect. Până la pauză, Craiova a mai marcat însă o dată: Gustavo a transformat un penalty, cu o execuție impecabilă, iar după 45 de minute scorul a fost 3-1.

Mitriță a finalizat o super acțiune a Craiovei în minutul 65, însă oltenii nu s-au oprit aici și au mai marcat o dată: Băluță a izbutit hat-trick-ul în minutul 83, dintr-o lovitură liberă bătută perfect.

Craiova se pregătește de finala Cupei României, acolo unde va da peste Hermannstadt sau Gaz Metan. În prima manșă, echipa din Liga 2 a câștigat cu 1-0.

ECHIPELE DE START:

Craiova (3-4-3): Calancea – R. Popa, Gardoș, Tiago – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo, Băluță, Mitriță

Botoșani (4-2-3-1): Pap – Dumitraș, A. Burcă, Miron, Acsinte – Oaidă, Tincu – Roman, Achim, Golofca – Golubovic