Costel Enache, nemulțumit de prima repriză din 2019. „Nu am arătat că suntem uniți”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 februarie 2019, ora 22:46,
costel-enache

Costel Enache, antrenorul Astrei Giurgiu, s-a declarat mulțumit cu egalul obținut în deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-1. Enache a fost deranjat de evoluția slabă a jucătorilor săi din prima repriză.

În etapa a 22-a din Liga 1, medieșenii au deschis scorul în minutul 45+1, prin Nasser Chamed. Giurgiuvenii au egalat în minutul 66, prin Mihai Butean.

Rezumatul partidei poate fi văzut AICI.

Sunt supărat pe prima repriză, pentru că am făcut un joc slab, anemic, fără atitudine, fără orizont. Aveam multe așteptări, îmi cunosc foarte bine băieții și pot să spun că am jucători de mare valoare și de caracter. Supărarea a fost oarecum alinată după pauză, pentru că am văzut ceea ce aștept de la ei: un joc legat, atitudine, organizare și spiritul de grup. În prima repriză, nu am arătat că suntem uniți. E un început mai greoi, e bine că n-am pierdut. Am avut un adversar puternic, bine organizat. Vreau să îi felicit pe jucătorii mei pentru că nu au cedat. Mă mulțumește rezultatul de egalitate… n-am făcut cel mai bun joc al nostru. E OK că ne-am menținut distanța față de Gaz Metan„, a spus Costel Enache la DigiSport.

Astra Giurgiu are o serie de șase meciuri fără înfrângere în Liga 1 și se menține pe locul 6.