Costa Rica – Serbia 0-1. Golul superb al lui Kolarov a făcut diferența

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 iunie 2018, ora 17:05,
Kolarov bucurie

Serbia a trecut cu 1-0 de Costa Rica, într-un meci din grupa E de la Campionatul Mondial din Rusia.

Costa Rica a jucat mai bine în prima repriză, a fost aproape de gol în câteva rânduri, însă sârbii au început mai bine repriza secundă, iar Mitrovic a ratat o șansă mare de gol în minutul 50.

Kolraov, experimentatul fundaș al Serbiei, a făcut diferența cu golul superb din lovitură liberă pe care l-a reușit în minutul 57.

Sârbii au jucat apoi pe contraatac și s-au închis bine în defensivă, însă nu s-a mai marcat până la finalul meciului disputat pe Samara Arena.

Serbia a obținut un succes extrem de importat, în condițiile în care vecinii noștri fac parte dintr-o grupă cu Brazilia și Elveția.

ECHIPELE:

Costa Rica: Keylor Navas – Gamboa, Acosta, Gonzalez, Duarte, Calvo – Venegas (Bolanos ’60), Guzman (Colindres ’73), Borges, Bryan Ruiz – Urena (Campbell ’66)

Selecţioner: Oscar Ramirez

Serbia: Stojkovici – Ivanovici, Tosici, Milenkovici, Kolarov – Milinkovici-Savici, Milivojevici, Matici – Ljajici (Kostici ’70), Tadici (Rukavina ’83), Mitrovici (Prijovici ’90).

Selecţioner: Mladen Krstajic