Cosmin Contra, nemulțumit de faza ofensivă. „E greu dacă n-ai prospețime, limpezime”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 08 septembrie 2018, ora 00:22,
cosmin-contra

Cosmin Contra, selecționerul echipei naționale a României, s-a declarat nemulțumit de acțiunile ofensive ale ‘tricolorilor’ din meciul cu Muntenegru, încheiat cu scorul de 0-0. Urmează un test și mai greu în Liga Națiunilor, în deplasare cu Serbia.

La Ploiești, românii au trimis doar două șuturi pe spațiul porții adverse. Naționala noastră nu a reușit să profite de pe urma eliminării lui Mugosa, din minutul 77.

E urât să joci fără spectatori, mai ales în momentul în care naționala are nevoie de sprijinul publicului. Nu pot să fiu mulțumit de ultimele 15 minute din repriza a doua, în care am avut un om în plus și n-am avut liniștea necesară. Am prevăzut un joc în care ei se apără în jumătatea proprie și trebuia să avem atacuri poziționale, în care să jucăm foarte repede mingea, dintr-o parte în alta. Am reușit foarte puține acțiuni în prima repriză. Ei au fost foarte agresivi, n-am reușit să le desfacem apărarea.

În repriza a doua, am avut o posesie mai rapidă, ocazia lui Keșeru, incursiunea lui Chipciu. Apoi n-am fost inspirați în faza de atac, n-am prins spațiul porții. În ultimele 15 minute, n-am fost capabili să-i desfacem și să ajungem în combinații rapide, n-am avut prezență în careu… e greu să dai gol! Ne-am precipitat de o manieră… mai erau 15 minute și parcă era ultimul minut.

E greu dacă n-ai prospețime, limpezime pe faza de atac. Dar nu pot să le reproșez nimic băieților, au dat totul. Am fost echipa care și-a dorit mai mult victoria și am dominat acest meci de la un capăt la altul, băieții au făcut un efort extraordinar„, a spus Contra, la finalul partidei, pentru Pro TV.

Chiricheș are probleme mari

Căpitanul ‘tricolorilor’, Vlad Chiricheș, și Mihai Pintilii s-au accidentat și au șanse minime să joace peste trei zile în Serbia.

Am fost forțat să fac două schimbări defensive… n-am mai putut să introduc un jucător de atac când ei au rămas în inferioritate. Se pare că Chiricheș este mai grav decât Pintilii. Vom vedea, îi examinează doctorul. Au fost niște accidentări care ne-au dat planurile peste cap, n-am mai avut nicio schimbare ofensivă. Dacă nu se accidenta Pintilii, următoarea schimbare era Țucudean, să jucăm cu două vârfuri și să avem mai multă prezență în careu„, a mai declarat Cosmin Contra la Pro TV.

Misiune dificilă în Serbia

Serbia a debutat cu o victorie în Liga Națiunilor (1-0 în Lituania) și se pregătește pentru confruntarea de luni cu România. ‘Tricolorii’ au pierdut ultimele două partide oficiale cu sârbii.

Trebuie să ne refacem și să mergem la Belgrad pentru a obține un rezultat bun. Niciun moment nu seamănă cu celălalt. Poate că vom avea altă partitură tactică. Calitatea jucătorilor sârbi este mult mai mare decât a celor din Muntenegru, dar au problemele lor. Am încredere în băieți că putem să facem un rezultat bun. Trebuie să ne recuperăm bine, atât fizic, cât și mental„, a mai spus selecționerul României, pentru sursa citată.

liga natiunilorromaniamuntenegrucosmin contraploiestiselectionercontra0-0