Cosmin Contra, martor la victoria FCSB cu Hajduk. Ce a spus selecționerul despre Moruțan

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 17 august 2018, ora 10:58,
Contra nationala

Cosmin Contra, selecționerul echipei naționale a României, a urmărit de pe Arena Națională meciul dintre FCSB și Hajduk Split, din turul trei preliminar al Europa League. Contra a vorbit despre jucătorii pe care îi are în vizor pentru campania de calificare la EURO 2020.

FCSB s-a calificat in extremis în play-off-ul Europa League, după 2-1 pe teren propriu cu Hajduk Split. În Croația a fost 0-0.

Și CFR și FCSB s-au calificat mai departe și sper să intre amândouă în grupele Europa League, pentru că nivelul jucătorilor români ar crește foarte mult. Meritată calificarea FCSB, au dat cu un gol mai mult decât adversarul, cu o primă repriză mai slabă din partea celor două echipe. Dar a doua repriză FCSB a ieșit mai decisă să marcheze goluri și a reușit asta în minutul 93. Felicitări și sper să se califice în grupe. Nu e Andrei Ivan împotriva FCSB-ului, e Rapid Viena împotriva FCSB-ului. Sper să se califice și CFR și FCSB, avem nevoie de cele două în grupele Europa League„, a spus Contra, după meci, la DigiSport.

Selecționerul a fost întrebat dacă Olimpiu Moruțan (19 ani) poate fi o soluție pentru echipa națională. Mijlocașul a impresionat în ultimele meciuri jucate pentru roș-albaștri.

Dacă va continua așa, de ce nu? Toate la timpul lor! Trebuie să îi ajutăm pe acești jucători tineri să crească. Vom vedea„, a mai declarat Cosmin Contra.

Contra l-a avertizat pe Steliano Filip că nu va fi convocat la echipa națională dacă nu va juca la Hajduk Split. Fundașul stânga nu a bifat niciun minut în noul sezon.

L-am întrebat care e situația lui, a zis că nu își explică de ce nu joacă pentru că antrenorul i-a spus de mai multe ori că e mulțumit de el. Asta mi-a zis Steliano. Acum așteaptă să vadă dacă va mai rămâne sau își va găsi echipă. I-am zis că dacă nu își găsește echipă și nu joacă, nu are șanse la națională„, a precizat selecționerul României.

România va debuta în Liga Naţiunilor pe teren propriu în faţa Muntenegrului, pe 7 septembrie.

cosmin contraMoruţanEuropa Leaguecontrahajduk splitechipa nationalafcsbolimpiu moruțanselectioner