Cosmin Contra: „Forțele s-au egalat pe un asemenea teren”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 12 octombrie 2018, ora 00:05,
Contra Lituania

Alexandru Maxim a adus o victorie nesperată pentru România în Lituania, scor 2-1, în Liga Națiunilor. Selecționerul Cosmin Contra a declarat că terenul sintetic a influențat negativ jocul ‘tricolorilor’.

La Vilnius, România a deschis scorul în minutul 13, prin Alexandru Chipciu. Lituania a egalat în minutul 90, prin Zulpa. Alexandru Maxim a marcat în minutul 90+4, după o acțiune individuală.

Știam că meciul va fi foarte greu. (Lituania) e o echipă obișnuită cu acest teren, aleargă foarte mult, sunt agasanți, agresivi în dueluri. Pentru cele trei puncte am venit, chiar dacă am suferit până la sfârșitul meciului. Mă bucur că băieții nu au renunțat. Asta arată caracterul băieților. Forțele s-au egalat pe un asemenea teren. Ne-am debusolat un pic după ce Lituania a schimbat sistemul, în 4-4-2. Ca de obicei, nu știm să gestionăm ultimele minute de joc. Ar fi putut să ne coste foarte scump. Acum trebuie să ne recuperăm cât mai repede.

Vom încerca să câștigăm cu Serbia. Sperăm să se umple stadionul și să ne poarte către o victorie care ne-ar da șansa să depindem de noi pentru câștigarea grupei„, a spus Contra la finalul partidei, la Pro TV.

Denis Pașcovici, îngerul păzitor al ‘tricolorilor’

Cosmin Contra a precizat că victoria României este dedicată fostului internațional Cosmin Pașcovici, al cărui fiu a murit la doar 14 ani.

Această victorie o dedicăm familiei Pașcovici, am jucat cu el la echipa națională. La ședința tehnică, le-am pus jucătorilor un film trimis de Cosmin Pașcovici. Ne bucurăm că am putut să le oferim o mică bucurie, să le alinăm puțin această durere uriașă„, a mai spus Contra la Pro TV.

Duminică, de la ora 16:00, pe Arena Națională, România va juca împotriva Serbiei.