Cosmin Contra, extrem de nervos! „Unii jucători nu au fost atenți la discuții”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 21 noiembrie 2018, ora 18:20,
cosmin-contra

Selecționerul Cosmin Contra a acuzat presa din România că încearcă să destabilizeze atmosfera din cadrul echipei naționale, prin promovarea faptului că unii dintre ‘tricolori’ n-au știut că este necesară o victorie la minimum două goluri în Muntenegru. România a căzut în urna a patra valorică înaintea tragerii la sorți pentru preliminariile EURO 2020.

La finalul partidei de la Podgorica, Cristi Manea și Ciprian Deac au declarat că nu au primit informația că o victorie la două goluri diferență cu Muntenegru ne poate duce în urna a treia valorică.

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Marţi, 20 Noiembrie 2018

Au fost discuții cu jucătorii la masă, inclusiv la pauza meciului. Dar poate că unii jucători nu sunt atenți la discuții… nu-i problema mea! Cel mai mult mă deranjează că eu am demonstrat, din felul în care am pregătit acest joc, că am vrut să câștigăm la mai mult de un gol diferență. Am dominat, am avut ocazii. În repriza a doua, am căzut puțin fizic, pentru că este greu să menții același ritm timp de 90 de minute, în deplasare, pe un teren greu. Este doar ghinion că nu am marcat și al doilea gol.

Ce să le fac acum jucătorilor care nu au fost atenți? Să nu-i mai chem la echipa națională? De ce mai există discuțiile astea dacă doi jucători n-au fost atenți în anumite momente? Văd că faceți presă polițienească! Sunați toți jucătorii să vedeți câți au știut că trebuie să batem la două goluri diferență. Au fost 23 de jucători! Manea intra în careu și dădea el gol, nu? Noi suntem distrugători, nu vrem să construim ceva! Adică echipa națională n-a avut rezultate în 2018? Acum spunem că n-am făcut nimic! Ce dacă am căzut în urna a patra? Eu am făcut totul să câștig această grupă„, a spus Contra la Digi Sport.

Urnele pentru tragerea la sorţi a preliminariilor pentru EURO 2020:

Urna 1: Olanda, Franţa, Elveţia, Belgia, Portugalia, Italia, Anglia, Spania, Croaţia şi Polonia.

Urna 2: Islanda, Germania, Ucraina, Cehia, Rusia, Suedia, Bosnia şi Herţegovina, Austria, Danemarca, Ţara Galilor.

Urna 3: Irlanda, Slovacia, Irlanda de Nord, Turcia, Scoţia, Finlanda, Norvegia, Serbia, Bulgaria, Israel.

Urna 4: Georgia, Albania, Estonia, Grecia, Cipru, Slovenia, Muntenegru, România, Lituania, Ungaria.

Urna 5: Armenia, Belarus, Kosovo, Macedonia, Kazahstan, Luxemburg, Azerbaijan, Republica Moldova, Gibraltar, Insulele Feroe.

Urna 6: Letonia, Andorra, San Marino, Malta, Liechtenstein.

12 oraşe, printre care și Bucureștiul, vor găzdui meciurile de la EURO 2020. Turneul final va avea loc în perioada 12 iunie – 12 iulie.

echipa nationalacontrapreliminariiselectionerliga natiunilorromaniajucatorivictoriecosmin contramuntenegru