Cornel Dinu, amuzat de FCSB! „Schimbări posibile doar în D-ale Carnavalului”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 16 februarie 2021, ora 11:56,
cornel dinu
cornel dinu

FCSB a ajuns la trei înfrângeri consecutive, toate fără gol marcat. Cu Academica Clinceni, Dinamo şi Hermannstadt, roş-albaştrii au pierdut cu acelaşi scor, 0-1.

Cornel Dinu a comentat situaţia dificilă a celor de la FCSB. Fostul jucător şi antrenor al rivalei Dinamo crede că de vină sunt şi schimbările haotice dictate de patronul Gigi Becali în timpul meciurilor. Cu Hermannstadt, Anton Petrea a fost nevoit să schimbe ambii fundaşi centrali la pauza meciului.

„FCSB pare cu totul altă echipă faţă de ceea ce a fost până în urmă cu vreo două săptămâni. La meciul cu Dinamo, din Cupă, au început schimbările acelea şi s-a stricat pe undeva ordinea echipei. FCSB nu mai e ce a fost, probabil că şi-a pierdut din siguranța. Poate că s-a întâmplat ceva, poate jucătorii ăştia au ieşit mai mult în relief până acum cu acţiuni individuale, iar acum nu mai au aceeaşi capacitate fizică şi trebuie să schimbe cu un joc combinativ.

Schimbările care se fac la pauză sunt total hilare. Doar dacă se joacă «D-ale Carnavalului» poţi face astfel de schimbări! Schimbi stoperii când eşti condus la pauză cu 1-0?! Eu spun de mult că această formulă de fundaşi centrali cu Cristea şi Miron este vulnerabilă”, a declarat Cornel Dinu la TV Telekom Sport.

Chiar dacă a pierdut două meciuri consecutive în campionat, FCSB a rămas lider în clasament. CFR Cluj a ratat două şanse la rând de a urca pe prima poziţie. Campioana a reuşit doar să egaleze la puncte liderul după ce a remizat luni seară, 0-0 cu FC Voluntari.

FCSB şi CFR Cluj au câte 48 de puncte, în timp ce Craiova este pe locul al treilea, cu 44 de puncte.