Contra e nemulțumit de jucători! „E un egal norocos. Greșim ca-n curtea școlii”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 07 iunie 2019, ora 23:08,
cosmin-contra

România a obținut un egal nesperat în Norvegia, având în vedere că scorul era 2-0 în minutul 70. Claudiu Keșeru a reușit o ‘dublă’ în ultimul sfert de oră. Selecționerul Cosmin Contra este dezamăgit de erorile făcute în defensivă și a anunțat că va face mai multe schimbări pentru meciul cu Malta.

La Oslo, au marcat Elyounoussi (56′) și Odegaard (70′), respectiv Keşeru (76′, 90+2′).

Un egal norocos, din punctul meu de vedere, la felul în care am jucat, cel puțin până la 2-0. Pe de altă parte, acest spirit de a nu se da bătuți niciodată există în rândul echipei naționale. Dar continuăm să facem greșeli care, la nivelul ăsta, te costă puncte, o calificare. Dacă nu înțelegem și nu încercăm să punem în aplicare ce facem la antrenamente… și greșim în continuare ca-n curtea școlii, vom avea mult de suferit.

Norvegia este o echipă periculoasă din toate punctele de vedere, o echipă puternică, care ne-a pus mari probleme pe contraatac. Primul gol vine dintr-o greșeală în lanț. La al doilea gol, prea ușor trece omul. Sunt goluri care puteau fi evitate. După 2-0, am schimbat tactica, un 4-3-1-2, în romb, cu Ianis Hagi în spatele celor două vârfuri. Ianis, Maxim și Țucudean au intrat foarte bine și au schimbat puțin jocul nostru.

Sunt șanse de calificare. Important e să ne refacem și luni în Malta să câștigăm. Suedia are meci în Spania, pe Bernabeu, și putem egala Suedia la puncte. E clar că, de acum, depinde de noi. Dar trebuie să învățăm din meciurile cu Suedia și Norvegia. Se pare că facem aceleași greșeli care ne costă. Voi încerca să iau anumite decizii. 100% Ianis Hagi va fi titular în Malta„, a spus Cosmin Contra la Pro TV.

România ocupă locul 3 în grupa F. Urmează meciul din Malta, pe 10 iunie.

norvegiaselectionercontrapreliminariiechipa nationalaromaniaeuro 2020cosmin contra