Contra e criticat de toată lumea: „A greșit formula de start și sistemul”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 09 septembrie 2019, ora 21:32,
contra
contra

Cosmin Contra e sub o presiune mare la naționala României!

Selecționerul e criticat și de Ioan Andone, care n-a înțeles tactica de la meciul cu Spania, pierdut pe Arena Națională, scor 1-2.

„Prima repriză cu Spania nu e de comentat. Ce să comentezi, că ți-e rușine, că a greșit Contra, că a făcut o formulă greșită de început, dar a corectat la pauză? A greșit formula de start, a greșit sistemul. Probabil n-a avut încredere să aleagă doi din cei trei fundași centrali.

Dacă a ales formula cu cinci fundași a ales cel mai prost cei trei mijlocași centrali (n.r. Deac, Răzvan Marin și Stanciu). Cât au recuperat ei? Uitați-vă pe date. De ce n-a jucat cu Bordeianu, care e mai defensiv? Sau cu Anton, care e mai agresiv?”, a declarat Andone, la Digi Sport.

„Prima repriză putea juca cu zece fundași și tot își creeau 5-6 ocazii mari de gol, noroc cu Tătărușanu. Cu cine se deschide pe margini? Benzar cât de cât OK, cu Toșca, când a deschis Toșca? Dacă îl aveai pe Bancu era altceva, Vătăjelu era a doua soluție pe care trebuia să o aibă acolo.

Putea juca 4-2-3-1, cu doi mijlocași centrali de recuperare, putea fi un cuplu Bordeianu-Anton, de ce să fie Răzvan Marin neapărat? Cu niște aripi mai rapide și cu Pușcaș în față”, a mai afirmat Andone.