Continuă suspansul! Steaua o învinge pe Dinamo și duce finala Ligii Zimbrilor în „decisiv”!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 23 mai 2018, ora 19:38,
csa-steaua
csa-steaua

Se amână verdictul din Liga Zimbrilor la handbal masculin. Steaua a câștigat meciul al doilea al finalei cu Dinamo, scor 27-26, și a dus disputa în meciul decisiv, care va avea loc miercurea viitoare, la Chiajna.

Atmosferă incendiară în această seară în Sala Dinamo, la meciul al doilea al finalei Ligii Zimbrilor. După ce s-au impus la aruncări de la 7 metri în primul meci, disputat la Sala Sporturilor din Chiajna, dinamoviștii așteptau cu mari speranțe episodul al doilea, care le putea aduce al treilea titlu consecutiv.

Gheorghe Irimescu.

Steaua a făcut o primă repriză foarte bună, a condus chiar și cu patru goluri, dar după 30 de minute, diferența era de două goluri în favoarea formației militare, 14-12.

Spre jumătatea reprizei secunde, Dinamo a egalat, scor 21-21, apoi a preluat conducerea. O tresărire de orgoliu, pentru că tot echipa lui Ovidiu Mihăilă a avut superioritatea pe tabela de marcaj. Finalul a fost incandescent, Steaua s-a desprins la trei goluri, Dinamo a egalat la 25, în minutul 54.

Ultimele secvențe au ținut publicul cu sufletul la gură, oricare dintre echipe având șansa de a se impune în acest meci. După mai multe atacuri fără de o parte și de cealaltă, Kostadinovic a dus-o pe Steaua în avantaj, 26-25, cu două minute înainte de final. Mai erau 90 de secunde și Gavriloaia a egalat, dar Stavrositu a marcat din nou pentru Steaua.

Antrenorul lui Dinamo, Constantin Ștefan, a solicitat ultimul time out de care mai putea beneficia în acest meci, în încercarea de a egala și a duce meciul spre aruncări de la 7 metri. La ultimul atac, Șandru a trimis mingea în bară și meciul s-a încheiat cu victoria Stelei, cu 27-26, pe terenul lui Dinamo.

HANDBAL | Steliștii se impun cu 27-26 în meciul 2 din finala disputată cu cei de la Dinamo! ?‍♂️Astfel, scorul general…

Publicată de CSA Steaua București pe 23 Mai 2018

„Dacă își doresc să fie campioni, dinamoviștii trebuie să vină la noi. Meciul decisiv va fi care pe care”, a spus handbalistul Ionuț Georgescu, de la CSA Steaua.

Momente de panică după meci

Portarul lui Dinamo ar fi leşinat în drum spre vestiare. Iranianul a fost resuscitat de medici, astfel că şi-a revenit după câteva minute de panică. După ce a primit primele îngrijiri medicale la vestiare, Heidaridad a fost transportat la spital. Un alt jucător, Vadim Gayduchenko, a fost aproape de leşin în momentul în care l-a văzut pe Heidaridad prăbuşindu-se în faţa lui, informează ProSport.

„Dinamo este favorită la titlu!”

„Am arătat că suntem mândri de locul în această finală. Ne-am dorit în primul rând să facem un meci bun. Știam că ne așteaptă un meci greu și ne-am dorit să ne ridicăm la nivelul acestui joc, cu un public extraordinar. Țin să-i felicit pe această cale.

Indiferent ce se va întâmpla în meciul trei, eu cred că handbalul a avut de câștigat și Steaua – Dinamo a rămas un Steaua – Dinamo care a fost pe vremuri și toată lumea ar trebui să se bucure. Vreau să-l felicit și pe Fane (n.r. – Ștefan Constantin, antrenorul lui Dinamo), pentru că e un om de la care am învățat multe, și astăzi a venit momentul să ne batem într-o finală. Suntem doi oameni români și cred că facem cinste handbalului românesc.

E greu de spus cine va câștiga titlul. Eu am spus tot timpul că Dinamo este principala candidată la câștigarea campionatului. Și cred că și acum pot spune același lucru. Ei pleacă favoriți, pentru că au jucători extraordinari. Noi trebuie să ne revenim fizic și psihic, și să facem față celui de-al treilea joc”, a spus antrenorul echipei Steaua, Ovidiu Mihăilă, la microfonul Digi Sport.

Miercurea viitoare, la Chiajna, se va juca cu trofeul pe masă.