VIDEO | Concluziile lui Andronache după eșecul FCSB cu Poli Iași. „Am pierdut nemeritat”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 august 2019, ora 22:49,
andronache
andronache

FCSB a ajuns la patru înfrângeri la rând în Liga 1, după eșecul de la Pitești cu Politehnica Iași, scor 1-2. Antrenorul interimar al ‘roș-albaștrilor’, Vergil Andronache, a dat vina pe lipsa de omogenitate din cadrul lotului.

Frăsinescu (40′) și Loshaj (73′) au înscris pentru Poli Iași, iar Florin Tănase (52′ – penalty) a reușit singurul gol al FCSB.

De data asta, am avut o echipă experimentată, toți și-au dorit să câștige. Din păcate, ăsta este fotbalul, momentul decide jocul. Poți să exersezi cât vrei, când ai un moment de neatenție… se întâmplă ce s-a întâmplat. Consider că prima repriză a fost una bună pentru noi, excepție făcând acea fază fixă. Repriza a doua a fost echilibrată.

Nu vreau să mă leg de arbitraj, dar am înțeles că au fost două penalty-uri clare, am avut numeroase situații de gol la 1-1. Ne-au prins pe o contră. Cred că am pierdut nemeritat. La pauză, am schimbat sistemul din 4-3-3 în 4-2-3-1.

Ar trebui ca toată lumea să ia exemplul lui Pintilii, ați văzut câtă dăruire, câtă determinare. Cei tineri aici trebuie să lucreze. Cel mai important lucru este că nu sunt relații de joc. Vrând să menajăm jucătorii, apar de fiecare dată alți jucători„, a spus Vergil Andronache la DigiSport.