Concluzia lui Claudiu Niculescu, după remiza cu Sepsi: „Avem mult de muncă!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 28 septembrie 2018, ora 23:45,
claudiu-niculescu11

Claudiu Niculescu a debutat în „Ștefan cel Mare” ca antrenor al lui Dinamo. N-a pierdut, dar nici n-a câștigat, iar criza de prelungește după 0-0 cu Sepsi.

Niculescu a preluat-o pe Dinamo marți și a făcut un singur antrenament cu tot lotul, după ce s-a întors de la meciul cu Brăila. Tehnicianul a explicat că mai este mult de lucru și că jucătorii trebuie să se acomodeze cu metodele sale.

„În prima repriză a fost un meci anost, fără ocazii. Am făcut o schimbare la pauză, apoi am riscat, am introdus al doilea atacant. Ne-au pus probleme doar la câteva faze fixe. Eu încă stau să analizez jocul. Mă nemulțumește rezultatul. Jocul mi-a plăcut.

Cred că ne-a lipsit șansa. În repriza secundă am pus presiune pe adversar, au venit și ocaziile, dar nu am reușit să marcăm. Am avut agresivitate, dar nu am reușit să spargem defensiva lor. Avem mult de muncă. Trebuie să începem să câștigăm.

Singurul antrenament pe care l-am făcut a fost aseară. De săptămâna viitoare ne vom ocupa de lucrurile care nu merg. Avem nevoie de încredere și de timp ca să ne obișnuim. Am avut emoții să mă întorc aici, unde am avut cea mai bună perioadă din cariera de jucător. Am revăzut o parte dintre suporterii care mă încurajau și în perioada în care eram pe teren. Le promit că vom face orice pentru a reveni sus! „, a declarat Niculescu.