Conceicao, la prima victorie! CFR, succes fără emoții cu Chiajna

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 04 august 2018, ora 22:51,
FOTBAL: CFR CLUJ – FC BOTOSANI, LIGA 1 BETANO (20.07.2018)

CFR Cluj a trecut peste eliminarea din Liga Campionilor și a obținut prima victorie în acest sezon al Ligii 1: 2-1 cu Concordia Chiajna.

Campioana României a dominat clar partida din Gruia, însă Caparco i-a salvat pe ilfoveni în prima repriză. Peteleu a ratat prima mare ocazie, în minutul 30, iar apoi Mailat a irosit două șanse imense de gol pe finalul reprizei.

Inevitabilul s-a produs în minutul 54, atunci când Țucudean a deschis scorul din pasa lui Mailat.

Ioniță a fost aproape apoi de un super gol, însă Caparco a trimis în transversală.

Portarul Chiajnei n-a mai avut însă ce să facă cu un sfert de oră înainte de final: Culio a marcat din penalty, iar CFR și-a majorat avantajul: 2-0. Pe final, clujenii s-au relaxat, iar Batin a redus din diferență în minutul 85.

ECHIPELE:

CFR: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Lang, Camora – Ioniţă (Costache ’85), Bordeianu (Djokovic ’81), Culio – Mailat, Ţucudean (Tambe ’75), Omrani.

Antrenor: Antonio Conceicao

Concordia: Caparco – G. Matei, Leca, Marc, Ivanovici (Măzărache ’79) – Prepeliţă (Cristescu ’74) – Nivaldo, Gorobsov, R. Deaconu, R. Grădinaru – Guessan (Batin ’65).

Antrenor: Ionuţ Badea