Clujenii își ‘umflă mușchii’ înainte de play-off! Manea: „E foarte greu să ne dea cineva gol”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 februarie 2020, ora 22:47,
manea-craiova-cfr

CFR Cluj a câștigat meciul din deplasare cu Universitatea Craiova, scor 2-0, în ultima etapă din sezonul regulat al Ligii 1. Campioana României va începe play-off-ul de pe primul loc și fără gol primit în 2020.

În fața a peste 20.000 de spectatori, gazdele și-au creat de două ori mai multe ocazii de gol, dar au ratat incredibil. Au fost și două bare pentru Craiova, prin Nistor și Ivan.

Reușita lui Rondon (9′) și autogolul lui Martic (68′) au decis soarta partidei de pe ‘Ion Oblemenco’.

Suntem foarte bucuroși că am reușit să câștigăm. Am știut că, dacă avem atitudine pe teren, nu putem pierde meciul. S-a văzut și în prima repriză, pentru că ne-am dăruit și nu am primit gol. Am arătat ca o echipă mare în seara asta. La pauză, antrenorul ne-a spus să fim agresivi, să stăm mai sus, dar este bine că nu am primit gol. E foarte greu să ne dea cineva gol.

Sevilla este o echipă foarte bună, dar mergem acolo să ne calificăm, să producem surpriza. De asta e frumos jocul de fotbal, să vină și surprizele. Sper să câștig cât mai multe trofee aici și să ne calificăm în Europa.

Sper să-l conving pe selecționer să mă ia la națională. Cea mai mare mândrie pentru mine este să îmbrac tricoul naționalei. Vreau să ne calificăm la Campionatul European, mai ales că suntem și gazde. Este o șansă unică și trebuie să profităm de ea„, a spus Cristi Manea la finalul partidei.

CFR Cluj va începe play-off-ul cu 26 de puncte, iar Universitatea Craiova cu 23 de puncte.