Ciprian Tătărușanu a suferit o umilință istorică în fața echipei lui Cristiano Ronaldo

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat miercuri, 03 aprilie 2024, ora 08:20,
tatarusanu
tatarusanu

Cu Ciprian Tătăruşanu titular, Abha a suferit una dintre cele mai drastice înfrângeri din istoria campionatului saudit. Scorul a fost 8-0 în favoarea echipei Al Nassr Riyadh.

Scorul a fost deschis de Cristiano Ronaldo în minutul 11, cu un şut slab din lovitură liberă, dar l-a învis pe portarul român în urma unei gafe. Portughezul a majorat diferenţa 10 minute mai târziu, de data aceasta dintr-o lovitură liberă imparabilă.

Mane a marcat şi el după o eroare a lui Tătăruşanu, iar în minutul 42, Ronaldo a reuşit hattrick-ul printr-o execuţie de fineţe. Scorul pauzei a fost stabilit de Sulaiheem, în minutul 44.

Ghareeb a marcat pentru 6-0 în minutul 51, iar dubla lui Al Elewai a stabilit scorul final, 6-0 pentru trupa lui Cristiano Ronaldo, care ocupă poziţia secundă în Arabia, în timp ce echipa lui Ciprian Tătăruşanu se bate la retrogradare.