Cine va pleca din pole-position în Marele Premiu de F1 al Belgiei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 august 2018, ora 18:08,
formula 1-belgia

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) va pleca din pole-position în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, după ce a înregistrat cel mai bun timp în calificările de pe circuitul Spa-Francorchamps.

În ultima sesiune de calificări, întreruptă de ploaie, Hamilton a fost cronometrat cu 1 minutul, 58 de secunde și 179 de miimi.

A fost una dintre cele mai grele sesiuni de calificări pe care mi le amintesc„, a spus Lewis.

Al doilea cel mai rapid a fost germanul Sebastian Vettel (Ferrari), urmat de pilotul francez de la Force India, Esteban Ocon.

De altfel, piloții Force India au reprezentat revelația zilei în Belgia. Mexicanul Sergio Perez va pleca de pe poziția a patra a grilei de start.

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a fost doar al zecelea în calificări, dar va pleca de pe ultimele poziții din cauza unei penalizări pentru schimbarea motorului.

Finlandezul Kimi Raikkönen (Ferrari) va pleca de pe locul şase, în timp ce olandezul Max Verstappen (Red Bull) de pe locul 7.

Daniel Ricciardo (Australia, Red Bull) a ocupat locul opt în calificări, iar danezul Kevin Magnussen (Haas) locul nouă.

Lewis Hamilton (33 de ani) a înregistrat al 78-lea pole-position din carieră. Britanicul este campionul en titre în Belgia.

Înaintea cursei de duminică, Hamilton este lider în clasamentul piloților, iar Mercedes conduce ierarhia constructorilor.

Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei va avea loc duminică, de la ora 16:00, ora României, pe ‘Circuit de Spa-Francorchamps’. 44 de tururi sunt programate.

lewis hamiltonformula 1esteban oconsebastian vettelHamiltonmarele premiu al belgieipole positionbelgiamercedes