VIDEO | Cine este prima semifinalistă a turneului WTA de la Roma

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 18 mai 2018, ora 15:16,
wta-rome
wta-rome

Ucraineanca Elina Svitolina (locul 4 WTA) a câștigat meciul împotriva germancei Angelique Kerber (12 WTA), scor 6-4, 6-4, și s-a calificat în semifinalele turneului pe zgură de la Roma. Svitolina este campioana en titre de la Foro Italico.

Meciul a durat o oră și jumătate. În primul set, Kerber a condus cu 4-2, dar Svitolina a revenit senzațional, cu patru game-uri consecutive.

În actul secund, ucraineanca a avut o frecvență excelentă a primului serviciu (82%) și a controlat schimburile de mingi.

Este cea de-a șasea victorie consecutivă pentru Svitolina în confruntările cu Kerber. Elina conduce cu 8-5 la general.

În semifinalele turneului de la Roma, Elina Svitolina (23 de ani) va juca împotriva învingătoarei din partida Anett Kontaveit (Estonia, locul 26 WTA) – Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 2 WTA).

Elina Svitolina a câștigat turneul de la Roma în 2017, iar în acest sezon este una dintre jucătoarele cu cele mai multe victorii în circuit. Ucraineanca a cucerit trofeul la Brisbane și Dubai, la care se adaugă un sfert de finală la Openul Australiei.