Cifrele îl contrazic pe „Regele” Hagi! Ianis, unul dintre cei mai slabi „tricolori”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 13 octombrie 2020, ora 18:02,
ianis_hagi_spate_frfprc-2bnationala_u21_76953000

Ianis Hagi s-a declarat dezamăgit după o nouă seară neagră pentru ‘tricolori’ și a transmis un mesaj voalat către selecționerul Mirel Rădoi.

Mijlocașul naționalei, Ianis Hagi, a spus că jucătorii nu pot avea realizări dacă aleargă 4-5 minute după minge.

„Despre faptul că nu am avut ocazii trebuie să-l întrebați pe selecționer! Alergi 4-5 minute după minge și când ai mingea la picior nu mai poți să faci nimic, îți pierzi energia, suflul, poți doar să scoți un fault”, a declarat Ianis Hagi după meciul pierdut la Oslo.

Ianis Hagi, reacție stranie: ” Supărarea este mare, nu vreau să spun vreo prostie!” Ce nu merge la tactica lui Rădoi

Chiar dacă Gică Hagi i-a luat recent apărarea fiului său, cifrele de analiză a parametrilor de la InStat arată că Hagi Jr. a fost printre cei mai slabi „tricolori”.

Ianis Hagi a jucat 64 de minute în partida cu Norvegia iar realizările lui în teren sunt aproape inexistente.

• 10 mingi pierdute, dintre care 3 în propria jumătate
  • 0 recuperări
  • 25% de dueluri câștigate, dintr-un total de 20
  • 0 driblinguri reușite din 3 încercate
  • 75% procentaj de pase reușite din 36 încercate – cel mai slab din echipa României la acest capitol.

Selecționerul României, Mirel Rădoi, i-a dat replica mijlocașului azi într-o conferință de presă.

„Dacă jucătorii au declaraţiile astea, trebuie să le şi probeze de ce. Şi mai departe chiar aş merge vizavi de raportul pe care l-am primit după meci. În momentul în care avem undeva la 19-20 de mingi pierdute, e normal că nu mai putem să avem continuitate, pentru că mingea este una singură pe teren.

Dacă noi o pierdem, înseamnă că este la adversar. Iar dacă nu-ți place să o ții atunci când o ai, atunci e clar că trebuie să alergi după ea şi pot fi momente în care dacă nu faci ceea ce ai antrenat poţi să alergi şi mai mult după ea, nu doar 4-5 minute, a afirmat Mirel Rădoi, azi, într-o conferinţă de presă.