Chiricheș își dorea mai mult: ”Meritam egalul. Nu ne-a fost frică”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 05 septembrie 2019, ora 23:45,
romania spania 3

România a pierdut meciul cu Spania, scor 1-2, și a căzut pe locul 4 în grupa F. Duminică, echipa națională va juca cu Malta, la Ploiești.

Ramos, penalty, minutul 29, și Paco Alcacer, minutul 47, au marcat pentru spanioli, iar Florin Andone, minutul 59, a punctat pentru România.

Echipa națională a fost dominată de Spania în prima repriză, însă Vlad Chiricheș a explicat că ”tricolorilor” nu le-a fost frică de iberici. Căpitanul României crede că meritam cel puțin un egal după prestația jucătorilor români din repriza secundă.

„Cred că au avut controlul în prima repriză, au avut multe ocazii de a marca. În a doua repriză am echilibrat puţin jocul, am reuşit să şi marcăm, iar pe final am fi putut să egalăm. Nu ne-a fost frică. Meritam egalul.

Ştiam foarte bine că sunt o echipă puternică, care ţin foarte bine de minge. Au un control foarte bun, au posesie. Cred că au avut posesia cu toţi adversarii, au avut controlul jocului. a declarat Chiricheș după meci, la ProTV.