Chipciu lipsește cu Spania. „Plătesc dacă am greșit!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 11 iunie 2019, ora 07:30,
chipciu malta

Alex Chipciu a fost eliminat în minutul 80 al partidei cu Malta. Fundașul dreapta al naționalei a luat cel de-al doilea galben pentru unfault în tușă.

Chipciu a jucat bine și cu Norvegia, iar luni, în Malta, a înscris golul de 3-0 cu un șut spectaculos, din afara careului.

A luat însă cartonaș roșu în minutul 80 și va rata meciul cu Spania, de pe 5 septembrie.

Nu cred că l-am atins, dar asta e, plătesc dacă am greșit. Am pierdut multe meciuri importante în cariera mea. Când eram la Steaua, am pierdut meciul cu Ludogoreț, nu trebuia să iau galben.

N-am vrut să iau galben, dar nu mai am ce face.

Dacă ne uităm la scor, putem spune că a fost ușor, dar pe căldura care a fost azi chiar mi-a fost frică.

Puteam să mai marcăm câteva goluri. E o victorie bună, am făcut 7 puncte și rămânem în cursa pentru calificare”, a declarat Chipciu.

Sunt supărat pe eliminarea lui Alex, mai ales că din punctul meu de vedere era o soluţie pentru postul de fundaş dreapta. El a jucat tot anul acolo la Sparta, e extrem de util şi pe faza de atac. Dar avem jucători care îl pot înlocui, sunt soluţii” – Cosmin Contra.