Chindia Târgoviște, victorie URIAȘĂ în fața Viitorului lui Hagi. Neguț, eroul serii

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 17 iunie 2020, ora 22:39,
cristi-neguț-chindia-târgoviște-liga-1

Chindia Târgovişte a câștigat, miercuri, meciul disputat pe teren propriu, la Ploiești, cu scorul de 2-1 (1-0), în fața formației FC Viitorul, în etapa a patra a play-out-ului Ligii 1.

Gică Hagi a încercat să-l surprindă pe Viorel Moldovan operând mai multe schimbări în primul „11”, însă tactica sa nu a dat roade, iar Chindia a reușit să se impună pe teren propriu.

Formația din Târgoviște a deschis scorul după doar zece minute de joc, prin Neguț, care a trimis mingea în poartă cu o lovitură de cap, după ce în primă fază ratase. Mingea expediată de el a fost respinsă de Tordai, după care a revenit la jucătorul echipei din Târgoviște, care a împins-o cu capul în poartă.

Egalarea a venit în minutul 85. Cosmin Matei, cu un șut de la 14 metri, reaprindea speranțele constănțenilor pe final de meci.

Neguț a devenit eroul serii pentru formația din Târgoviște, după ce a mai marcat încă o dată, în minutul 89, printr-un șut deviat.

În urma victoriei din această seară, Chindia Târgoviște a urcat pe locul cinci în clasamentul play-out-ului, cu 17 puncte, la egalitate cu Dinamo. Viitorul rămâne pe prima poziție, cu 27 de puncte.