VIDEO | Chindia Târgoviște – Poli Iași 2-0. Formația lui Emil Săndoi își consolidează poziția în clasament

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 25 aprilie 2021, ora 16:54,
Chindia1
Chindia1

Partida dintre Chindia Târgoviște și Poli Iași, meci în cadrul etapei a 3-a a play-out-lui, s-a terminat cu victoria gazdelor,scor, 2-0.

În prima parte a meciul de la Buzău, moldovenii puteau să deschidă scorul în minutul 27 prin Mensah dar portarul gazdelor a reușit să respingă mingea trimisă de mijlocașul ganez. Formația lui Emil Săndoi a deschis scorul cu 5 minute înainte de pauză prin Daniel Florea. Atacantul în vârstă de 33 de ani a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat de la 20 de metri marcând pentru 1-0.

După revenirea de la cabine, oaspeții au alergat după egalere dar tot gazdele au fos cele care au punctat pe tabela de marcaj. Daniel Florea a dublat avantajul formației sale în minutul 80 stabilind și scorul final al meciul de pe stadionul Municipal din Buzău, scor, 2-0.

În urma acestui rezultat, Chindia Târgoviște este prima în grupa de play-out, cu 29 de puncte. Etapa viitoare, formația lui Emil Săndoi primește vizita celor de la Astra Giurgiu.

De cealaltă parte, Poli Iași este ultima în Liga 1, cu 14 puncte. Runda următoare, formația lui Nicolo Napoli primește vizita celor de la FC Viitorul.

ECHIPELE DE START:

Chindia Târgoviște: Aioani – Căpușă, Iacob, Celea, Dinu – Neguț, Rață, Dulca, Dumitrașcu – Popa, Florea

Rezerve: Moldovan, Kocic, Neicuțescu, Costea, Yameogo, Corbu, Berisha, Cherchez, Martac

Poli Iași: Brănescu – Onea, Popa, Baxevanos, Bușu – Iriondo, Acosta – Mensah, Vanzo, Stan – Duranovic

Rezerve: Brînză, Popadiuc, Gaitan, Fores, Zajmovic, Zaharia, F. Cristea, Cană