Chindia, la apus! Petrolul s-a impus lejer în derbi! Lupii au urcat pe podium

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 12 septembrie 2018, ora 19:30,
arnautu, petrolul

Petrolul a urcat pe podium, după 2-0 cu Chindia, pe stadionul Ilie Oană! Ploieștenii sunt acum la două puncte de liderul Academica Clinceni.

Plămadă și Sergiu Arnăutu au marcat în poarta echipei lui Viorel Moldovan și au dus Petrolul pe podiumul ligii secunde. Ploieștenii au gestionat perfect o partidă care se anunța extrem de dificilă. Chindia a ținut pasul în prima repriză, dar, apoi, dâmbovițenii s-au stins. Puținii suporteri ai echipei din Târgoviște veniți la meci au fost nemulțumiți de jocul echipei și au strigat „Demisia!”.

Min 90+3: Final de meci! Petrolul câștigă cu 2-0 meciul împotriva Chinidiei, una dintre contracandidatele la promovare!!

Min 88: Ratare mare a lui Herea! Lansat excepțional de Marinescu, Herea pătrunde în careu, dar șutează pe lângă poartă.

Min 87: Înlocuire la Petrolul. Sergiu Arnăutu îi lasă locul lui Cruceru.

Min 81: Schimbare la Chindia. Iese Vătavu și intră Nisipeanu.

Min 78: GOOOOOL Petrolul! Ploieștenii înscriu golul al doilea, prin Sergiu Arnăutu! Atacantul lupilor evită un adversar și șutează impecabil, la colțul lung, de la marginea careului mare!

Min 76: Chindia forțează egalarea. Alin Manea pătrunde în careu, dar șutează în blocajul ploieștenilor. Din sectorul rezervat galeriei oaspete, unde se află aproximativ 20 de suporteri, s-a strigat DEMISIA!

Min 66: Fază frumoasă reușită de petroliști! Marinescu și Lumu combină până în careul advers. Șutul celui de-al doilea este reținut de Aioani.

Min 63: Lovitură liberă pentru Petrolul, după un fault asupra lui Marinescu. Herea trage în zid, mingea sare tot la el, însă mijlocașul ploieștenilor șutează tot în blocaj. Mingea ajunge în cele din urmă la Lumu, care alege o pasă neinspirată în careu, în locul unei centrări în forță în fața porții.

Min 60: Petrolul joacă atent în repriza secundă. Fotbaliștii antrenați de Leo Grozavu închid foarte bine spațiile, pe faza defensivă. Ploieștenii țin de minge și reușesc să mențină Chindia departe de poarta lui Tordai.

Min 58: Viorel Moldovan decide și el cea de-a doua schimbare. A ieșit Dumitrașcu și a intrat Crinel Stoica.

Min 53: A doua schimbare la Petrolul. Iese Robert Grecu și intră Saim Tudor.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA LIVE MECIUL.

Min 46: A început repriza secundă! Leo Grozzavu face prima schimbare la pauză: A ieșit Nini Popescu și a intrat Jeroen Lumu! Cei de la Chindia au schimbat și ei: Alin Manea a intrat în locul lui Mihaiu.

Min 45: Final de primă repriză! Petrolul conduce cu scorul de 1-0 la pauză.

Min 37: Cea mai mare ocazie a Chindiei! Cherchez scapă singur cu Tordai, însă portarul Petrolului închide bine și reușește să blocheze șutul!

Min 35: Petrolul gestionează avantajul pe tabelă. Chindia nu a pus poarta lui Tordai în real pericol, de la deschiderea scorului.

Min 27: GOOOOOL Petrolul!!!! Florin Plămadă înscrie din 6 metri, după o recentrare, cu capul, a lui Arnăutu! Golul a venit în urma unei faze prelungite de atac, după un corner executat de pe dreapta. Petrolul – Chindia 1-0!

Min 15: Jocul este spectaculos. Se joacă tare, dar în limitele regulamentului. Ambele echipe sunt preocupate de faza ofensivă.

Min 5: Ocazie mare Petrolul! Marinescu șutează violent din afara careului! Portarul Aioani respinge de sub bară!

Min 1: A început partida! Echipele de start:

Contracandidate în lupta pentru promovare, Petrolul și Chindia joacă în această seară, la Ploiești, în meciul restant din etapa a 5-a.

Cele două echipe au același număr de puncte, ambele înregistrând câte trei victorii, o remiză și o înfrângere.

Lupii din Ploiești vin după o victorie vitală, 3-0 pe terenul echipei Energeticianul, în timp ce Chindia a fost învinsă pe teren propriu de CS Mioveni, cu scorul de 2-0!

Petrolul a mai jucat împotriva Chindiei anul acesta, într-un amical câștigat de dâmbovițeni în luna februarie, cu 2-1, când ploieștenii erau în Liga a III-a.
Jocul de astăzi trebuia să se dispute în weekendul 1-2 septembrie, însă a fost amânat pentru a putea fi efectuate lucrările de refacere a gazonului de la Ploiești, pentru meciul României cu Muntenegru.
liga 2petrolulromania muntenegruploiestigazon ploiestilupiiilie oanalive textpetrolul chindia