Cheia victoriei de la Pitești. Ce s-a întâmplat în pauza meciului FCSB – Viitorul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 11 decembrie 2018, ora 09:43,
florin-tanase-fcsb

FCSB s-a impus cu 2-0 în meciul cu Viitorul. Florin Tănase a povestit cum s-au mobilizat jucătorii lui Nicolae Dică la pauză.

Roș-albaștrii au marcat primul gol în prima repriză. Florin Tănase a deschis scorul în minutul 41. FCSB a avut un penalty pe care atacantul l-a ratat. Mingea a fost respinsă de Cojocaru, dar Tănase a fost pe fază și a reușit să trimită imediat balonul în plasă.

La pauză, jucătorii de la FCSB s-au mobilizat, au reușit să mai înscrie o dată, prin Filip, și să gestioneze perfect jocul.

”Este o victorie foarte importantă pentru noi, mai ales după cum a decurs jocul în prima repriză. Ne-au dominat, au avut posesia, o fac foarte bine, dar suntem bucuroși că am câștigat.

Ce s-a întâmplat la pauză? Am vorbit între noi, am zis să intrăm mai concentrați, mai agresivi și cred că asta a fost cheia succesului”, a declarat Florin Tănase.

FCSB s-a apropiat la trei puncte de CFR Cluj, liderul din Liga I. Duminică, roș-albaștrii joacă la Botoșani, apoi urmează derby-ul cu CFR, pe 22 decembrie.