VIDEO | CFR Cluj rămâne fără victorie în 2019! Lupta la titlu s-a încins

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 februarie 2019, ora 22:07,
cfr astra
cfr astra

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu Astra Giurgiu, scor 1-1, deși a jucat în superioritate numerică din minutul 30.

Astra a avut un munte de urcat la Cluj, după ce a rămas în inferioritate numerică, încă din minutul 30. Bejan a fost eliminat direct de Marcel Bîrsan, după un fault cu talpa deschisă comis la mijlocul terenului. (VIDEO)

Clujenii au jucat totuși precaut. De altfel, cele mai mari ocazii au aparținut Astrei. În minutul 4, când se juca 11 la 11, Alibec a inventat o pasă dintre trei jucători adverși, Butean a scăpat singur, dar a fost blocat de Arlauskis. (VIDEO)

Astra a stat, de fapt, în Alibec, aproape tot meciul. Iar vârful care s-a reinventat după pauza de iarnă a realizat faza primei reprize: a insistat pentru o minge între două adversari, a câștigat prim-planul și a tras spectaculos, la colțul lung, pe lângă poartă, în minutul 43. (VIDEO)

CFR a reușit totuși să înscrie după pauză. Campioana a marcat cu mare noroc în minutul 52, după un corner la care giurgiuvenii s-au bâlbâit în careu, iar Mureșan a șutat cu sete de pe linia porții. (VIDEO)

Noroc a avut însă și Astra în fața porții. În minutul 73, Radunovic a tras puternic, mingea a fost deviată de Culio, iar portarul Arlauskis a fost învins. (VIDEO)

Campioana a ratat o ocazie uriașă, în prelungiri, prin Omrani, șutul acestuia fiind reținut, în doi timpi, de Lazar. (VIDEO)

CFR Cluj – Astra 1-1 (0-0)

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius (46 Lang), Mureșan, Camora – Al. Ioniță II (80 Petrilă), Djokovici, Culio – Deac, Țucudean (46 Păun), Omrani.
Antrenor: Antonio Conceicao.

Astra: Lazar – Belu, Erico, Bejan, Radunovic (89 Balaure) – Mrzljak – Butean, Llullaku (75 V. Gheorghe), Pires, Roșu (58 Crișan) – Alibec.
Antrenor: Costel Enache.

Campioana României rămâne fără victorie în 2019 (1-1 cu Hermannstadt și 0-2 cu CS U Craiova), iar FCSB se poate apropia la un punct de lider, dacă o bate luni pe Concordia Chiajna.

Astra Giurgiu este aproape sigură de prezența în play-off-ul Ligii 1.