CFR pune presiune pe FCSB după victoria cu Viitorul. Dan Petrescu a făcut iar show

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 16 aprilie 2018, ora 00:21,
CFR bucurie
CFR bucurie

CFR a revenit pe primul loc în play-off-ul Ligii 1, după succesul cu Viitorul, scor 2-1.

Clujenii au jucat excelent în prima repriză: Omrani a deschis scorul în minutul 11, după o fază rapidă de atac, iar Deac a făcut 2-0 pentru CFR, în minutul 25.

Final cu emoții pentru CFR

Pe final, Viitorul a redus din diferență prin Ianis Hagi (minutul 86), care a reușit să reia în plasă după ce a ratat o lovitură de pedeapsă, acordată după un henț al lui Boli.

În stilul caracteristic, Dan Petrescu a protestat din nou vehement, de data aceasta la adresa lui Istvan Kovacs, tehnicianul oaspeților fiind cu greu ținut în frâu de oamenii de pe banca ardelenilor.

După victoria de duminică seara, CFR a ajuns la 39 de puncte și a trecut peste FCSB. Roș-albaștrii, cu 38 de puncte, joacă însă luni cu Astra, la Giurgiu.

În următoarea etapă, CFR are un meci aparent ușor: echipa lui Petrescu joacă în Copou cu CSM Poli Iași.

ECHIPELE DE START:

Viitorul: Cojocaru – Mladen, Țîru, Hodorogea, de Nooijer – Cicâldău, Băluță, Ganea – Ciobanu, Hagi, Drăguș

Antrenor: G. Hagi

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Culio, Hoban, Bordeianu – Deac, Țucudean, Omrani

Antrenor: D. Petrescu