CFR Cluj, victorie chinuită cu FCSB! Meciul din Bănie se va disputa cu titlul pe masă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 31 iulie 2020, ora 23:38,
cfr-cluj-fcsb-liga-1-play-off

CFR Cluj s-a impus, vineri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), în fața echipei FCSB, într-un meci restant din etapa a opta a play-off-ului Ligii 1.

Meciul a fost unul cu mult mai echilibrat decât o arată rezultatul, asta cu toate că FCSB a trimis pe teren un prim „11” cu o garnitură ofensivă formată din trei jucători U18.

CFR Cluj a controlat jocul, însă nu a reușit să ajungă decisiv la poartă lui Andrei Vlad în prima parte a meciului. În repriza secundă, ardelenii au insistat în atac, dar golurile au venit abia în minutele 86 și 88, după două greșeli comise de portarul FCSB.

Susici ’86 şi Itu ’88 au semnat golurile care i-au adus victoria CFR-ului.

În urma victoriei din această seară, CFR Cluj acumulează 46 de puncte în clasament, cu două mai multe ca Universitatea Craiova, iar titlul de campioană se va decide, luni, când cele două echipe se vor întâlni față în față, în ultima etapă a play-off-ului.

Echipa care se va impune în meciul direct va fi desemnată campioană a României în sezonul 2019-2020. În cazul unui rezultat de egalitate, cele două formații vor trebui să aștept reprogramarea meciului dintre Astra și Craiova pentru a afla numele echipei care va triumfa în acest sezon al Ligii 1.