CFR Cluj, șanse minime cu Dinamo Zagreb? Dan Petrescu: „Meciul vine mult prea repede pentru noi”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 25 august 2020, ora 21:26,
cfr-cluj-dinamo-zagreb

Confruntarea CFR Cluj – Dinamo Zagreb, în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, este programată miercuri, de la ora 21:00, într-o singură manșă. Antrenorul campioanei României, Dan Petrescu, este de părere că echipa lui are șanse minime să câștige.

Meciul se va juca pe arena ‘Dr. Constantin Rădulescu’ din Cluj-Napoca și poate fi decis după prelungiri și lovituri de departajare, în caz de egalitate după 90 de minute.

Dinamo Zagreb, campioana Croației în ultimii trei ani, a jucat în grupele Ligii Campionilor în sezonul trecut, iar în 2019 a ajuns în optimile Europa League.

Meciul ăsta vine cam repede pentru noi, mult prea repede. N-am avut timp de nimic. De obicei, ce fac în șase zile a trebuit să fac într-o zi. Nu prea am apucat să vorbesc cu băieții pentru că a trebuit să studiez foarte bine adversarul. Am văzut vreo patru meciuri într-o zi, e foarte greu.

Singurul lucru pozitiv e că avem două victorii din două meciuri și moralul ar trebui să fie bun. Dar echipa nu este pregătită și asta s-a văzut la primele două meciuri. Cred că toți jucătorii suferă. Acest meci vine mult prea repede pentru noi.

Sunt realist, am pierdut mulți jucători importanți și nu e așa ușor să-i înlocuiești. Era bine să ajungă jucători înainte de acest meci. Dacă ieșim din Europa, o să fie prea târziu. Și Debeljuh a venit prea târziu, nu e pregătit 100%. Djokovic și Păun au venit și ei târziu. Omrani e accidentat. Țucudean, Traore, Arlauskis au plecat… deja e o echipă„, a spus Dan Petrescu la conferința de presă.

CFR Cluj – Dinamo Zagreb | Conferință de presă

Antrenorul echipei noastre Dan Petrescu și mijlocașul Alexandru Chipciu au susținut conferința de presă înaintea meciului cu GNK Dinamo Zagreb!Hai CFR!