VIDEO | CFR Cluj rămâne lider. Victorie in extremis cu Sepsi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 04 decembrie 2019, ora 19:59,
CFR Bucurie
CFR Bucurie

CFR Cluj rămâne pe primul loc în Liga I, după victoria cu 1-0 obținută în Gruia, în meciul cu Sepsi.

Campionii au reușit să trimită mingea în poartă încă din minutul 6. Șutul lui Omrani a fost deviat însă involuntar de un coechipier aflat în ofsaid, iar golul a fost anulat.

Apoi, CFR s-a jucat cu ocaziile. Jucătorii lui Dan Petrescu l-au făcut erou pe Niczuly, portarul lui Sepsi.

Niczuly s-a opus la șutul bun trimis de Omrani, în minutul 22.

În repriza secundă, la cinci minute de la reluare, portarul lui Sepsi a apărat de două ori în fața lui Rondon. Dan Petrescu a aruncat fesul pe jos de nervi.

Nici Omrani n-a avut succes, 8 minute mai târziu. Francezul a scăpat pe partea dreaptă și a șutat pe lângă poartă.

Până la urmă, Niczuly a fost învins în minutul 86. Din fază fixă, la o greșeală de marcaj a apărării, Vinicius a trimis perfect cu capul, pentru 1-0.

S-a terminat 1-0, iar CFR face 38 d epuncte și rămâne pe primul loc în Liga I.

Echipele:

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Burcă, Vinicius, Camora – Itu, Culio, Păun – Omrani, Rondon, Costache
Rezerve: Fernandez, Peteleu, Cestor, Djokovic, Bordeianu, Petrilă, Traore

Sepsi OSK: Niczuly – Barisic, Bouhenna, Tincu – Dimitrov, Vaşvari, Velev, Ştefan – Carnat, Safranko, Ştefănescu
Rezerve: Fejer, Fulop, Diakhite, Andrezly, Deaconu, Csiszer, Edgar