CFR Cluj, în marș spre un nou titlu? Dan Petrescu: „Campionatul se va juca până în ultima etapă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 20 iunie 2020, ora 22:28,

CFR Cluj continuă seria victoriilor din play-off-ul Ligii 1 și se apropie de cel de-al treilea titlu consecutiv. După 2-0 cu FC Botoșani, antrenorul ardelenilor, Dan Petrescu, a declarat că lupta pentru campionat nu este încheiată.

Ciprian Deac a deschis scorul în minutul 3, din penalty. Andrei Chindriș l-a faultat în careu pe Billel Omrani.

Tot Ciprian Deac a înscris și în minutul 12, din lovitură liberă de la marginea careului. Zidul gazdelor nu a avut reacție la șutul mijlocașului de la CFR Cluj.

Aveam mare nevoie de trei puncte, mai ales după victoria Craiovei de ieri. Știam că va fi foarte greu și sincer mă bucur pentru atitudinea băieților. A fost o reacție pozitivă după meciul cu FCSB, în care nu am jucat bine. Astăzi am meritat victoria!

Deac este cel mai profesionist fotbalist cu care am lucrat, împreună cu Culio. Știam că Arlauskis va fi indisponibil și trebuia să iau o decizie. Otto a scos o minge incredibilă la 2-0, era altfel meciul cu 2-1 la pauză.

Botoșani a jucat foarte bine, a atacat, terenul a fost greu. De obicei, aveam ghinion aici. Azi n-am mai avut și am avut și un arbitraj foarte bun; de obicei, nu prea e bun arbitrajul la Botoșani.

Echipa a muncit foarte mult în ultimul timp. Este posibil pentru Craiova să ia trei puncte cu Botoșani, apoi vor veni la noi ca să câștige. Campionatul se va juca până în ultima etapă, asta e clar„, a spus Dan Petrescu la DigiSport.

⚽️✖️5️⃣0️⃣ Ciprian Deac a marcat în această seară golurile 49 și 50 în Liga 1!⁣⁣Felicitări, Cipri!?

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA pe Sâmbătă, 20 iunie 2020

CFR Cluj are un avans de 7 puncte în fruntea play-off-ului Ligii 1, cel puțin până la meciul Universitatea Craiova – FC Botoșani, din 23 iunie.